گزارش تصويري

آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 235588
بازدید کنندگان امروز : 52
بازدید کنندگان این صفحه : 156458
بازدید کنندگان آنلاین : 1
مدت زمان تولید صفحه : 0/4531

 

تقويم
اخبار > ضرورت ارتقاي سواد فرهنگی جامعه براي اصلاح الگوي مصرف آب


  چاپ        ارسال به دوست

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار قم تاکید کرد:

ضرورت ارتقاي سواد فرهنگی جامعه براي اصلاح الگوي مصرف آب

معاون استاندارقم با بیان لزوم اصلاح زيرساخت هاي تامين و توزيع آب متناسب با شرايط كشور بر ضرورت ارتقاي سواد فرهنگي جامعه براي مصرف آب تاكيد كرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری قم دکتر سلیمان پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم با حضور در نشست آموزشی و توجیهی«یازدهمین جشنواره فرهنگی فراگیری نخستین واژه؛ آب» ضمن تسلیت ایام حزن واندوه حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار کرد: در کلام خداوند در قرآن و در فرهنگ دینی ما به ویژگی حیات بخشی آب در همه موجودات دلالت دارد. لذا مساله آب و صرفه جوِئي درمصرف آن بسیار مهم و حیاتی است و در تمام طول سال بايد ارتقاي دانش وفرهنگ استفاده بهينه ازآب دردستور برنامه هاي آموزشي به ويژه درمقاطع ابتدائي قرارگيرد.
معاون استاندار قم بحران کم آبی در سطح دنیا را مورد توجه قرار داد و افزود: طبق تحقیقات علمی در سازمان های جهانی مرتبط با موضوع آب، ایران جزء کشورهای در حال ورود به نقطه بحرانی منابع آبی است و لازم است با حساسیت جدي در کشور به این امر مهم توجه شود.
سلیمان پور به بارندگی های چند روز اخیر در استان و سایر نقاط کشور اشاره کرد و گفت: برگزاری این نشست در فصل بارندگی اهمیت ویژه ای دارد، چرا که اساس برنامه ریزی برای حفظ منابع آب در زمان بارش ودر موقعیتی است که مردم بامشاهده بارندگي ها فكرمي كنند مشكل كم آبي حل شده است، درحاليكه باتوجه به شرايط سخت و دشوار تنش آبي كشوراين تعداد بارندگي ها هيچ وقت كمبودها راجبران نمي كند.
وی برنامه ریزی در زمینه بهینه سازی مصرف آب و حفظ منابع آبی را وظیفه ذاتی مدیران متولی آب در استان دانست و ادامه داد: همه آحاد جامعه موظفند تا در زمنیه صرفه جویی و حراست از منابع آبی باخادمان خودهمكاري نمايند لازم است در این زمینه فرهنگ سازی شود.


معاون استاندار قم با تاکید بر اینکه برگزاری نشست هایی با موضوع ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب، در بین اقشار مختلف بسیار کاربردی است، عنوان داشت: یکی از جوامع هدف تاثیر گذار در این زمینه مدارس و فرهنگیان هستند که می توانند نقش موثر آموزشي را درهدايت نسل جوان و دانش آموزان القاء كنند.
سلیمان پور به تلاش قابل قبول مسئولین آب و فاضلاب جهت تامین نیازهای استان در این بخش اشاره کرد و گفت: مصرف کنندگان باید بخوبی با تلاش ها و اقداماتی که صورت می گیرد تا منابع آبی ازمرحله استحصال آب و انتقال تا رساندن به مصرف کننده، آشنا شوند و قدر این نعمت الهی را بخوبی بدانند.
وی با تاکید بر لزوم اصلاح زیر ساخت های توزيع ومصرف آب ابراز کرد: اینکه براي تمام مصارف از آب آشامیدنی استفاده می شود، منطقی نیست باید برای مصارف غیر آشامیدنی، از زیر ساخت های آب غیر شرب جهت اموری چون شستشو در منازل، آبياري فضاي سبزو...استفاده شود. اين مساله درخيلي ازكشورها حل شده است .
وی راهکارهای مقابله با بحران کم آبی را برشمرد و تصریح کرد: برداشت بیش از حد از آب های زیر زمینی سبب ایجاد شرایط بحرانی در منابع آبی شده است .عوارض بحران آب، خشك شدن درياچه ها، رودخانه ها، تالاب ها، فرانشست زمين، فرسايش خاك و معضل ريزگردهاست. باافزايش ثمردهي كشاورزي با تغيير نوع كشت، اصلاح روش هاي توزيع ومصرف آب، تعين اولويت درصنايع كم آب بر و اصلاح الگوي مصرف آب با بهبود وضعيت فرهنگي جامعه مي توان به حل بحران آب دركشوركمك نمود.


٠٩:٢٩ - 1398/11/05    /    شماره : ٢٠٥٩٥    /    تعداد نمایش : ١٧٤معاونت سیاسی امنيتي

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد